Fri tanke - nettavis for livssyn og livssynspolitikk
Antallet konfirmanter økte jevnt gjennom hele 90- og 2000-tallet. I 2005 var det imidlertid slutt. De siste tre årene har det vært en nedgang. Tallet for 2008 er omtrent på samme nivå som i 2003.
Nedgang for Humanistisk konfirmasjon
#I fjor valgte 16,5 prosent av Norges 15-åringer Humanistisk konfirmasjon. Tallet for i år er 15 prosent, altså en nedgang på 1,5 prosentpoeng.
Teks...
I fjor valgte 16,5 prosent av Norges 15-åringer Humanistisk konfirmasjon. Tallet for i år er 15 prosent, altså en nedgang på 1,5 prosentpoeng.
Tekst: Even Gran
Publisert: 2.4.2008
Totalt er det 9891 humanistiske konfirmanter i år, noe som utgjør 15 prosent av årskullet. Tallet er en liten nedgang fra i fjor, da 16,5 prosent av kullet valgte å konfirmere seg humanistisk.
Akershus, Vestfold og Hedmark er nok en gang de største konfirmasjonsfylkene for Human-Etisk Forbund. I alle disse fylkene velger over 20 prosent av 15-åringene å konfirmere seg humanistisk. Deretter følger Sør-Trøndelag (19,7%), Oslo (19,2%) og Buskerud (18,8%).
Nederst på lista ligger Sogn og Fjordane og Finnmark med 6,8 prosent, og Møre og Romsdal med sju prosent. Møre og Romsdal er også det fylket som har hatt størst nedgang siden i fjor, med en nedgang på 3,8 prosent.
Rundt tjue prosent av 15-åringene velger ikke å konfirmere seg i det hele tatt. Av de som velger å konfirmere seg, er det ca. 25 prosent som velger Humanistisk konfirmasjon.
Taper markedsandel til kirka?
Konfirmasjonsrådgiver i HEF, Inger-Johanne Slaatta, tror nedgangen kan ha sammenheng med at stadig færre 15-åringer velger å konfirmere seg.
- Vi vet at ungdomskullene består av flere med en bakgrunn som tilsier at konfirmasjon ikke er et naturlig valg - det vil si ungdommer som vokser opp i Norge, men som har sin opprinnelse fra andre kulturer, sier Slaatta i en pressemelding fra HEF.
Overfor Fritanke.no legger hun til at Den norske kirke satser sterkt på trosopplæring, og at staten bare i år har bevilget 125 millioner kroner til dette formålet. En viktig del av denne trosopplæringen er å rekruttere til den kirkelige konfirmasjonen.
- Det vil være naturlig om dette fører til at Den norske kirke får en større andel av konfirmantkullet, sier Slaatta.
Hun understreker imidlertid at dette ikke må oppfattes som noen konkurranse mellom HEF og Den Norske kirke.
- Det som er viktig er at ungdommen velger det som er rett for seg, poengterer konfirmasjonsrådgiveren.
- Kan dette ha noe med navneskiftet fra "borgerlig" til "humanistisk" konfirmasjon å gjøre? Det var jo nettopp i toppåret 2005 at navnet ble endret?
- Nei, det tror jeg ikke. Vi får ingen tilbakemeldinger eller signaler om at dette spiller noen rolle, sier Slaatta.
Svak økning for kirkelig konfirmasjon i 2006
Statistikken bekrefter bildet av at den kirkelige konfirmasjonen vinner terreng, om enn noe svakt. Det var 477 flere som konfirmerte seg i Kirken i 2006, sammenlignet med året før. Tallet økte fra 42.110 i 2005 til til 42.587 i 2006.
2007-tallene for kirkelig konfirmasjon er ikke offentliggjort ennå.
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funksjonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukerkonto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
Enkle data om hvilke artikler du har lest og hvor mye av artiklene du leser. Dette brukes til å kunne forbedre vårt innhold og slettes hvis du sletter din brukerkonto.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Tredjepartsaktører
Her finner du informasjon om våre samarbeidspartnere:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.