Fri tanke - nettavis for livssyn og livssynspolitikk
Kristne hcakere synes ikke ateister og agnostikere har noe på Myspace å gjøre. Derfor døpte de om Bryan Pestas ateistgruppe til "Jesus is Love".
Myspace slettet forum for 35.000 ateister
#Etter press fra kristne aktivister slettet Myspace.com verdens største nettverksforum for ateister og agnostikere.
Tekst: Even Gran
Publisert: 5.2....
Etter press fra kristne aktivister slettet Myspace.com verdens største nettverksforum for ateister og agnostikere.
Tekst: Even Gran
Publisert: 5.2.2008
Gruppa Atheist and Agnostic Group ble opprettet på det sosiale nettverksnettstedet Myspace.com i 2004 av Bryan Pesta. Han er professor i psykologi ved Cleveland State University. Etterhvert har gruppa bygd seg opp til å bli verdens største forum for ateister og agnostikere med hele 35.000 medlemmer.
I begunnelsen av januar ble gruppa slettet av Myspace. Årsaken var press fra kristne grupper, skriver Cleveland Plain Dealer.
Press fra kristne hackere
En gruppe kristne hadde for eksempel samlet inn rundt 500 underskrifter for å fjernet ateist-gruppa fra Myspace.
Ateistgruppa til Pesta har også tidligere blitt hacket en rekke ganger, blant annet i 2005, da en gruppe kalt "Christian crusaders" slettet den. Den gangen ble den imidlertid gjenopprettet, og Myspace-sjefen Tom Anderson forsikret om at "Myspace driver ikke med sensur".
I 2007 ble gruppa hacket på nytt. Da endret hackerne navnet på gruppa til "Jesus is Love", og stengte mange av de mest aktive deltagerne ute. Etter dette greide grunnleggeren Bryan Pesta å få Myspace til å gjenopprette gruppa, men ettersom de kristne hackerne også hadde utvist mange hundre av de mest aktive brukerne, fungere ikke gruppa som før.
Etter en rekke e-poster for å få Myspace til å gjøre om utvisningen av brukerne, fikk Pesta i begynnelsen av januar en kort beskjed fra Myspace: Takk for informasjonen. Vi sletter gruppa".
Diskriminering på grunn av livssyn
Bryan Pesta mener saken viser at Myspace forskjellsbehandler på livssynsmessig grunnlag.
- Jeg tror ikke det sirkulerer noe notat hos Myspace hvor det står "knus hedningene". Jeg tror en enkelt ansatt som har slettet gruppa av religiøse årsaker, og at ingen griper inn. Det er så mange indisier som peker i den retningen at jeg tror det vil holde i en rettssak, skriver Pesta i et innlegg på nettstedet Friendly Atheist.
Hårreisende av Murdoch å sensurere
I april 2007 ble Myspace-gruppa til Bryan Pesta belønt med prisen "Excellence in Humanist Communications" som deles ut av Humanist Chaplaincy at Harvard. Lederen her, Greg Epstein, reagerer sterkt på at Myspace, som eies av mediemogulen Rupert Murdoch, har lagt ned gruppa.
- Det er hårreisende hvis Rupert Murdoch og verdens største sosiale nettverksnettsted aksepterer diskriminering mot ateister og agnostikere. Hvis situasjonen ikke avklares, har vi ikke annet valg enn å tro at det er nettopp dette som er tilfellet, sier Epstein ifølge The Secular Student Alliance.
Opprettet igjen
Siste vending i saken er at Myspace har gjenopprettet gruppa. Dette skjedde sist lørdag. Flere hundre av de mest aktive brukerne er imidlertid fortsatt utestengt. Før dette blir omgjort kan ikke gruppa fungere som før.
- Ingen på Myspace har kontaktet meg, men noen har tydeligvis fått gruppa opp igjen. Tusen takk for det, Myspace, skriver Pesta på Myspace-profilen sin.
Han håper gruppa snart kan oppfylle forventningene til alle de som har engasjert seg i saken.
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funksjonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukerkonto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
Enkle data om hvilke artikler du har lest og hvor mye av artiklene du leser. Dette brukes til å kunne forbedre vårt innhold og slettes hvis du sletter din brukerkonto.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Tredjepartsaktører
Her finner du informasjon om våre samarbeidspartnere:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.