Richard Dawkins Foundation slår seg sammen med Center for Inquiry
Blir størst i USA.
Publisert: 22.01.2016 kl 11:58
Sist oppdatert: 22.01.2016 kl 12:09
To store rasjonalistorganisasjonene i USA har lansert sine planer om å slå seg sammen.
The Richard Dawkins Foundation for Reason & Science (RDFRS) og Center for Inquiry vil tilsammen få et budsjett på over 50 millioner kroner (6 millioner dollar), og ha rundt 45 ansatte.
The Richard Dawkins Foundation for Reason & Science vil bli en underavdeling under Center for Inquiry etter sammenslåingen. Dagens styreleder og daglig leder i RDFRS, Robyn Blumner, blir sjef for den sammenslåtte enheten. Dagens leder ved Center for Inquiry, Ronald A. Lindsay, vil etter hvert trekke seg ut.
– Jeg er veldig fornøyd med at jeg avslutter min periode som leder av CFI med å få til denne fusjonen, sier Lindsay i en pressemelding.
Den nye sjefen, Robyn Blumner, sier at sekularisme og kritisk tenkning er i vekst i USA og andre steder, og at denne fusjonen bidrar til å styrke bevegelsen ytterligere. Hun gleder seg til å bygge videre på det Ronald A. Lindsay har bygd opp.
Richard Dawkins er også fornøyd med fusjonsplanene.
– CFI er den største sekulære, ikke-religiøse organisasjonen i USA, og jeg håper RDFRS vil ha noe å bidra med. Våre prosjekter vil nyte godt av å komme inn i et større miljø, sier Dawkins.