Hovedside > NYHETER > 2010 > Protesterer mot minnemarkering i Vestfold

SISTE DEBATT:

9.3.2010
Ole Peder Kjeldstadli
"I am dying"

5.3.2010:
Morten Horn:
Rett til selvmord?

2.3.2010:
Ronnie Johanson: 
Å krenke et livssyn er en menneskerett

2.3.2010:
Robin Tande: 
Har vi en immateriell bevissthet?

2.3.2010:
Ronnie Johanson:
Væpna Revvolusjon

25.2.2010:
Rune Vik-Hansen:
Den eneste kilden til moral og etikk: Mennesket!

23.2.2010:
Leonid Rødsten:
Fant ikke ballen

22.2.10:
Ole P. Lien: 
«Gud vet best» – om ytre målestokker for moral

plain box

Fritanke.no er en uavhengig nettavis for livssyn og livssynspolitikk, eid og finansiert av Human-Etisk Forbund.

Fritanke.no redigeres etter redaktørplakaten.

Redaksjonelt stoff i Fritanke.no står ikke nødvendigvis for Human-Etisk Forbunds regning.

plain box Kontakt
Telefon: 23156020
Fax: 23156021
plain box Besøksadresse
Humanismens Hus
St. Olavs gt. 27
Oslo
plain box Postadresse
Pb 6744, St. Olavs plass
0130 Oslo
plain box Ansvarlig redaktør
Kirsti Bergh
bergh {@} human.no
plain box Journalist
Even Gran
gran {@} human.no

Protesterer mot minnemarkering i Vestfold

 
Nylig holdt Trygg Trafikk en minnemarkering over trafikkofre på E18 gjennom Vestfold. Markeringen startet med en gudstjeneste. Det synes ikke HEF noe om.

Tekst: Even Gran
Publisert: 12.1.2010

HEF synes Trygg Trafikk bør slutte å arrangere minnemarkeringer i kirka, slik det ble gjort den 3. januar. Se tv-innslag og reportasje i Tønsbergs blad.
 
Den 3. januar arrangerte Trygg Trafikk en minnemarkering for trafikkofre på E18 gjennom Vestfold. Arrangementet bestod av en gudstjeneste/minnestund i Skjee kirke i Stokke, forrettet av biskop Laila Riksaasen Dahl. Deretter gikk følget ned til E18 og satte ned brennende fakler langs veien.

Dette reagerer Human-Etisk Forbund på. Gravferdsrådgiver Vinjar Tufte har på vegne av forbundet skrevet et brev til Trygg Trafikk der han oppfordrer til å velge en mer inkluderende linje i framtiden.

– Vi tolker Trygg Trafikk som en åpen og nøytral organisasjon hva gjelder kjønn, politikk og livssyn/religion. Men som deltager i den aktuelle minnemarkeringen ville jeg ha følt at Trygg Trafikk ikke ønsket å inkludere meg og min sorg i markeringen. Min sorg og frustrasjon ville nok dermed ha blitt enda sårere, skriver Tufte i brevet til Trygg Trafikk.

Han poengterer at han i arbeidet med Humanistisk gravferd, erfarer hvor viktig det er at mennesker i sorg føler seg inkludert i slike sammenhenger.

– Derfor er det viktig at fellesarrangementer av denne typen er nøytrale med hensyn til tro og livssyn, skriver han, og anmoder om at alle Trygg Trafikks arrangementer i fremtiden holdes livssynsnøytrale.

– En ny problemstilling for oss
Direktør i Trygg Trafikk, Kari Sandberg, sier til Fritanke.no at saken er helt ny for dem.

– Jeg kjenner ikke til at noen har følt seg ekskludert fra våre minnemarkeringer, men dette vil vi selvsagt nå vurdere. Men jeg vil understreke at det er lang tradisjon i Norge for å samarbeide med kirken i slike sammenhenger. Så hvis vi skal gjøre noe med dette, må vi ha en bred høring først, sier hun.

Hun kan naturlig nok ikke kan si noe om hvordan Trygg Trafikk vil konkludere i saken ennå.

Sandberg poengterer at det ikke bare er Trygg Trafikk som er involvert i markeringer av denne typen.

– Det er mange andre som bruker å være involvert også. Flere organisasjoner, samt politiet, vegvesenet og fylket. Så det er ikke bare opp til oss, sier Sandberg.

Bookmark and Share